Jak na meditaci?

Zvládne ji každý

MUDr. Monika Sičová

Meditace a jak na ni
Pozitivní vliv meditace na naše zdraví a pohodu prokázaly již tisíce vědeckých studií.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s přáteli na Facebooku.

Autorka: MUDr. Monika Sičová

Každý člověk je jedinečný, stejně jako životní úkoly a výzvy, jimž musíme dennodenně čelit. Přesto jsou některé problémy, se kterými se jako lidé potýkáme, zcela univerzální. Přepracování, stres, nedostatek lásky, strach z budoucnosti… To vše jsou problémy, které alespoň občas trápí prakticky každého z nás. Jedním ze způsobů, jak tyto obtížné situace zvládnout, je meditace.

Psychosomatické přínosy meditace nejsou dnes již žádným tajemstvím. Často se o ní mluví jako o návyku velmi úspěšných (a šťastných) lidí, lékaři ji doporučují jako vysoce účinný prostředek ke zvládání stresu a úzkosti, a pozitivní vliv meditace na naše zdraví a pohodu prokázaly již tisíce vědeckých studií. Není to něco, co je vyhrazeno pouze speciálně nadaným jedincům – meditaci zvládne opravdu každý.

Co je vlastně ta meditace?

Meditace je v podstatě umění umlčet mysl. Když je mysl zticha, zvyšuje se naše soustředění a my zažíváme vnitřní klid uprostřed světského zmatku. Tento nepolapitelný vnitřní klid je to, co tolik lidí přitahuje k meditaci – je to vlastnost, ze které může mít prospěch každý.

Přestože mnozí lidé vnímají meditaci jako něco tajemného, mystického, něco, co je spojeno s východními náboženstvími či kulty, není tomu tak. Jde v podstatě o rozjímání, vhled do vlastního nitra, rozvoj klidu, nácvik uvědomování a uvolnění mysli, který nijak nesouvisí s žádným náboženstvím, přestože praktiky na částečně podobném principu jsou součástí většiny z nich.

"Když je mysl zticha, zvyšuje se naše soustředění a my zažíváme vnitřní klid uprostřed světského zmatku."

Jak na meditaci
Meditace je o rozjímání, vhled do vlastního nitra, rozvoj klidu, nácvik uvědomování a uvolnění mysli

Proč meditovat

meditace

Přidejte se do naší Fb duchovní skupiny zdarma

Ve skupině najdete obsah zdarma, meditace, články, videa a diskusi s ostatními účastníky.

hudba k aktivaci třetího oka
Nalezněte klíč k výjimečným schopnostem své psychiky  a naučte se používat  intuici... Získejte obratem do mailu hudbu k Aktivaci Třetího Oka a další úžasnou meditaci k rozvíjení intuitivních schopností Vašeho mozku.

Lidé, kteří meditují, vedou obecně šťastnější život než ti, kteří tak z nějakého důvodu nečiní. Častou výmluvou bývá nedostatek času, nebo vhodného místa k meditaci. Když ale něco opravdu chcete dělat, čas si najdete. Stačí vstát dříve nebo se dívat o 30 minut méně na televizi. Meditace sice vyžaduje nějaký čas, ale vyčištění mysli činí zbytek dne mnohem produktivnějším. Je známo, že meditace posiluje tok konstruktivních myšlenek a pozitivních emocí. I několik minut strávených pravidelnou meditací může mít velký význam.

Meditace pomáhá zvládat úzkost, stres a deprese

Je velmi známým faktem, že bankéři z Wall Street, slavní umělci, vědci a počítačoví inženýři, zkrátka většina slavných, bohatých a úspěšných lidí, patří k největším zastáncům meditace jako způsobu zvládání stresu. Lékařské výzkumy prováděné na Harvard Medical School odhalily, že meditace zvyšuje tloušťku prefrontální kůry mozkové, oblasti mozku spojené s pozorností a sebeuvědoměním.

Zároveň se zjistilo, že při pravidelném praktikování meditace se zmenšuje část mozku, která reguluje stres a úzkost. Tím, že se meditující soustředí na momentální prožitky, trénují mysl, aby zůstala klidná i ve stresových situacích. Spolu s tím také zažívají výrazně méně úzkosti způsobené nejistotou z budoucnosti.

Meditace snižuje také stres a vyhoření zaměstnanců. Během výzkumu, zaměřeného na pracovníky školství, se zjistilo, že učitelé, kteří absolvovali program transcendentální meditace, vykazovali méně stresu, méně depresí a celkově nižší vyhoření než učitelé z kontrolní skupiny.

Meditace zlepšuje paměť

Kromě toho, že meditace zvyšuje vaši spokojenost a zlepšuje celkovou pohodu, pomáhá také udržovat bystrou paměť a stabilní soustředění. Při meditaci trénujete uvědomování si přítomného okamžiku. V důsledku toho je stále méně pravděpodobné, že vás něco bude rozptylovat od vaší práce. Budete tak mnohem produktivnější v tom, co děláte.

Meditace vám pomůže usnout

Nespavost je nepříjemný stav, který trápí až třetinu populace. Pokud jste jedním z lidí, kteří celou noc bezvýsledně zírají do stropu a počítají ovečky, řešením by mohla být meditace. Ta totiž spouští relaxační reakci, která uvolní vaše tělo a mysl – usnutí se pak stává mnohem snazším.

Díky meditaci zvládnete lépe návaly emocí

Čím více budete meditovat, tím více si budete všímat myšlenek a činů, které vyvolávají emoce, jež možná nepovažujete za žádoucí. Naučíte se obratně reagovat ve stresových situacích a jednat na základě rozumu, nikoli emocí.

Druhy meditace

I přesto, že panuje rozšířená představa meditujícího člověka sedícího ve zdánlivě nepohodlné orientální poloze, obklopeného dýmem vonných tyčinek, skutečnost je naprosto odlišná. Existuje totiž mnoho různých typů meditace, které vám umožnují provádět tuto činnost prakticky kdekoliv a kdykoliv.

Duchovní meditace

Duchovní meditace se používá ve východních náboženstvích, jako je hinduismus a taoismus, ale také v křesťanství. Jedná se v podstatě o rozjímání, kdy přemýšlíte o tichu kolem sebe a hledáte hlubší spojení se svým Bohem nebo vesmírem.

Meditace všímavosti

Nejpopulárnější meditační technikou v současném rozvinutém světě je meditace všímavosti, která pochází z buddhistického učení. Při tomto typu meditace věnujete pozornost svým myšlenkám, které procházejí vaší myslí. Myšlenky neposuzujete ani se jimi nezabýváte. Jednoduše pozorujete a všímáte si všech vzorců. Tento styl meditace kombinuje soustředění s uvědoměním a je vhodný i pro lidi, kteří nemají učitele, který by je vedl, protože ji lze snadno praktikovat samostatně.

Pohybová meditace

Ačkoli si většina lidí při slově pohybová meditace vybaví jógu, tato praxe může zahrnovat i procházku lesem, práci na zahradě, čchi-kung a další formy pohybu, který vás během meditace vede.

Meditace s mantrami

Meditace s mantrami je významná v mnoha učeních, včetně hinduistické a buddhistické tradice. Tento typ meditace využívá vibrace pravidelného zvuku k pročištění mysli. Mantrou může být slovo, fráze nebo zvuk, například oblíbené "Óm".

Progresivní relaxace – meditace zklidnění těla

Progresivní relaxace, známá také jako meditace skenování těla, je meditace, která je zaměřená na snížení svalového napětí v těle. Meditace zklidnění těla spočívá v pomalém napínání a uvolňování jedné svalové skupiny po druhé v celém těle. Může být vnímána jako jemná vlna, která protéká vaším tělem a pomáhá uvolnit případné napětí. Tato forma meditace se často používá ke zmírnění stresu a uvolnění před spaním.

kurz aktivace třetího oka na všech platformách
Tříměsíční kurz Aktivace Třetího oka od MUDr. Moniky Sičové, vám pomůže proniknout do jemněhmotného světa a otevřít své Třetí Oko. Naučíte se vysoce účinné techniky, které vám umožní rozvoj jasnovidných a intuitivních schopností.
Druhy meditace
Duchovní meditace je rozjímání, kdy přemýšlíte o tichu kolem sebe a hledáte hlubší spojení se svým Bohem nebo vesmírem.
Co je meditace
Při meditaci trénujete uvědomování si přítomného okamžiku.

Jak správně meditovat – tipy pro začátečníky

techniky otevírání Třetího oka
Poznejte svět intuice, předvídání, vnímání myšlenek jiných lidí a dalších schopností, které nám byly dány do vínku, ale nějak jsme na ně zapomněli. Aktivací třetího oka získáte doslova šestý smysl, který vás může varovat před blížícím se nebezpečím a umožní nacházet příležitosti tam, kde je ostatní nevidí.

Cílem těchto tipů pro začátečníky není udělat z vás experta na meditaci – měly by vám pomoci s meditací začít a pokračovat. Nemusíte je také realizovat všechny najednou – vyzkoušejte jich několik, vraťte se k tomuto článku a zkuste ještě jeden nebo dva další.

· Meditace nevyžaduje příliš mnoho času – ve skutečnosti vám budou ze začátku stačit pouhé 2 minuty. Může se to zdát málo, ale začněte s pouhými dvěma minutami denně po dobu jednoho týdne. Pokud to půjde dobře, přidejte příští týden další dvě minuty a tak dále. Pokud vše půjde dobře, budete díky postupnému zvyšování doby meditace už druhý měsíc meditovat 10 minut denně, což je úžasné.

· Stanovte si pravidelný rozvrh, meditujte každé ráno ihned po probuzení. Díky tomu se meditace stane pravidelnou součástí vašeho ranního rituálu a nikdy na ni nezapomenete.

· Nezabývejte se otázkou, jak meditovat – prostě to dělejte. Většina lidí si dělá zbytečné starosti s tím, kam si sednout, jak sedět, jaký polštářek použít a podobně. Začněte prostě tím, že si sednete či lehnete na místo, kde je vám to pohodlné.

· Počítejte své nádechy a výdechy. Jakmile začnete meditovat, soustřeďte pozornost na svůj dech, který přichází, a sledujte ho na jeho cestě nosem až dolů do plic. Zkuste při prvním nádechu počítat "jedna" a při výdechu "dva". Počítejte do deseti a pak začněte znovu od jedničky.

· Rozvíjejte si k meditaci a k sobě samému přátelský přístup. Když si všimnete, že se během meditace objevují myšlenky a pocity, (což se nevyhnutelně stane), vnímejte je s přátelským postojem. Jsou vaší součástí, nikoli vašimi nepřáteli. Když si všimnete, že vaše mysl bloudí, usmějte se a jednoduše se vraťte zpět k meditování. To, že se občas nesoustředíte, je naprosto v pořádku.

· Nedělejte si příliš velké starosti, že při meditaci děláte něco špatně. Každého, kdo začíná, tyto pocity přepadnou. Oprostěte se od nich a uvolněte se. Neexistuje totiž dokonalý způsob a rigidní pravidla, jak meditovat, důležité je uvolnění a relaxace.

Svěřte se do péče odborníkům

Kurz Roční škola Aktivace Třetího oka
MUDr Monika Sičová vede kurzy v meditačním centru v Brně Lažánkách, kde vás naučí vše, co budete ke správnému provádění těchto technik potřebovat.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s přáteli na Facebooku.

Jak vidíte, meditace vám skutečně pomůže odstranit problémy ve vašem životě, které jste možná dosud považovali za nepřekonatelné. Získáte vnitřní klid, soustředění a nadhled, zbavíte se stresu a celkově budete žít zdravěji. Abyste si cestu k lepšímu životu zkrátili co nejvíce, je dobré požádat o radu někoho, kdo má s meditací odborné zkušenosti.

Mezi skutečnou špičku v tomto oboru u nás patří například MUDr. Monika Sičová, věhlasná lektorka meditačních technik a spolupracovnice slavných osobností, jako jsou například Mahasatvaa Ma Ananda Sarita, Kirsti Kuosmanen či Oana Stoianovici. MUDr. Monika Sičová vede kurzy v meditačním centru v Brně Lažánkách, kde vás naučí vše, co budete ke správnému provádění těchto technik potřebovat.

Meditace je způsob, jak změnit váš život k lepšímu a zbavit se negativní energie, která vám brání využít naplno potenciál vašich schopností. Jde o dlouhou, celoživotní cestu k lepšímu sebepoznání a očistě těla i mysli. I ta nejdelší z cest však musí začínat prvním krokem – přihlaste se na kurz MUDr. Moniky Sičové ještě dnes.